Znane osoby pochodzące z Gorlic

Oto kilka znanych osób pochodzących z Gorlic:

Jan Matejko (1838-1893) – Wybitny polski malarz historyczny, uważany za jednego z najważniejszych artystów w historii Polski. Urodził się w Krakowie, ale jego rodzina pochodziła z Gorlic.

Piotr Gładki (1915-1998) – Polityk, publicysta i działacz społeczny. Był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) i pełnił wiele funkcji w rządzie PRL. Urodził się w Gorlicach.

Krzysztof Zanussi (ur. 1939) – Wybitny polski reżyser filmowy i scenarzysta. Jego filmy zdobyły wiele nagród na festiwalach filmowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zanussi urodził się w Warszawie, ale jego rodzice pochodzili z Gorlic.

Anna Dymna (ur. 1951) – Aktorka filmowa i teatralna, założycielka i prezes Fundacji „Mimo Wszystko”, działającej na rzecz osób niepełnosprawnych. Pochodzi z Gorlic.

Artur Żmijewski (ur. 1966) – Polski artysta wizualny, fotograf i twórca filmowy. Jego prace były prezentowane na wielu międzynarodowych wystawach sztuki. Urodził się w Gorlicach.

Adam Zagajewski (1945-2021) – Wybitny polski poeta, eseista i tłumacz. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana, a sam Zagajewski był uważany za jednego z najważniejszych poetów swojego pokolenia. Urodził się w Lwowie, ale dzieciństwo spędził w Gorlicach.

Jerzy Pilch (1952-2014) – Polski pisarz i publicysta. Jego twórczość charakteryzowała się humorem, ironią i refleksją nad kondycją polskiego społeczeństwa. Pilch urodził się w Wisłoku Wielkim, ale przez wiele lat mieszkał w Gorlicach.

Ryszard Tarasiewicz (ur. 1954) – Polski artysta współczesny, znany przede wszystkim z tworzenia instalacji, rzeźb i obiektów. Jego prace były wystawiane na wielu prestiżowych wystawach w kraju i za granicą. Tarasiewicz urodził się w Gorlicach.

Dariusz Michalczewski (ur. 1968) – Polski bokser, znany jako „Tiger”. Był niekwestionowanym mistrzem świata wagi półciężkiej przez ponad 10 lat. Michalczewski urodził się w Gorlicach i rozpoczął swoją karierę bokserską w miejscowym klubie sportowym.

Ewa Kopacz (ur. 1956) – Polityk i lekarz, była premier Polski (2014-2015) oraz minister zdrowia. Kopacz urodziła się w Skaryszewie, ale dorastała w Gorlicach i tam rozpoczęła swoją praktykę lekarską.

Scroll to Top