Sztangi do treningów w domu

Postanowiłeś zacząć regularnie ćwiczyć i szukasz dobrego sklepu, gdzie możesz zakupić sztangi? W Polsce możesz znaleźć wiele sklepów, które oferują wybór różnych przyrządów do ćwiczeń. W niektórych sklepach możesz zakupić praktycznie wszystko czego tylko potrzebujesz. Możesz także nawet zakupić całą siłownię, jeśli myślisz o treningach w zaciszu domu, tak aby nikt Ci nie przeszkadzał, tak jak to bywa na siłowni.

Jakie partie mięśni można ćwiczyć za pomocą sztangi?

Przy treningu z wykorzystaniem sztangi pracują praktycznie wszystkie mięśnie i klatka piersiowa i plecy i pośladki i brzuch i biceps oraz barki, czyli praktycznie całe ciało. Najszybsze efekty już po kilku treningach będziemy widzieć na ramionach oraz na nogach. Trening ze sztangą nie tylko pomoże nam zbudować odpowiednią masę mięśniową, jakiej potrzebujemy, ale przede wszystkim dzięki treningom stracimy zbędny tłuszcz. Wydawać by się mogło, że jest to jedynie trening dla mężczyzn, jednak kobiety również mogą ćwiczyć ze sztangą, przy odpowiednio mniejszym obciążeniu, dzięki czemu poprawią swoją kondycję, stracą zbędne kilogramy i poprawią ogólną sylwetkę.

Jakich błędów unikać w początkowych treningach?

Najgorsze błędy początkujących to przede wszystkim założenie zbyt dużego obciążenia, przez co nie tylko demotywujemy się do dalszych ćwiczeń, ale także możemy sobie wyrządzić krzywdę, więc jeśli zaczynamy dopiero pierwsze treningi ze sztangą, to powinniśmy zacząć od odpowiednio małych ciężarów, a dopiero z czasem zwiększać je, aby odpowiednio budować masę mięśniową.

Sztanga pozwala nam wykonać wiele różnych ćwiczeń, zarówno tych prostych, jak również tych bardziej skomplikowanych, które są już przeznaczone dla bardziej zaawansowanych osób. Warto na początek wynająć dla siebie odpowiedniego trenera personalnego, który przygotuje nam odpowiedni rodzaj ćwiczeń jak również dobierze odpowiednią dietę. Bardzo ważne jest, aby podczas regularnych treningów, każdego dnia odpowiednio się odżywiać, gdyż to dieta głównie odpowiada za przyrost masy mięśniowej oraz spalanie tłuszczu, więc jeśli będziemy używać sztangi do samych ćwiczeń i nie przestrzegać odpowiedniej diety, to może się okazać, że nic nie osiągniemy.

Sztangi zakupimy w wielu popularnych sklepach stacjonarnych w całej Polsce, jak również możemy zamówić wszelkie zakupy sztangi z odpowiednimi ciężarami poprzez sklep internetowy, a przesyłkę dowiezie nam kurier. Takie rozwiązanie jest bardzo dobre dla osób, które planują otworzyć swoją siłownię w domu w piwnicy, czy też na powietrzu i nie mają czasu samemu wybierać się po sklepach i poszukiwać samodzielnie urządzeń do treningów.

Ćwiczenia na siłowni. Przeciwwskazania

Nie od dziś wiadomo, że ćwiczenia na siłowni to samo zdrowie. Jednak czy trening siłowy jest dla każdego? Niestety, istnieje kilka przeciwwskazań oraz dolegliwości, które eliminują możliwość ćwiczenia na siłowni. Warto skonsultować się z lekarzem, zanim rozpoczniemy jakiekolwiek ćwiczenia, zwłaszcza jeśli do tej pory prowadziłeś raczej siedzący tryb życia. Poznanie listy przeciwwskazań do ćwiczenia na siłowni jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia.  Omówimy je w tym artykule. Istnieją dwa rodzaje przeciwwskazań:

 • bezwzględne
 • względne 

Przeciwwskazania bezwzględne całkowicie eliminują daną osobę z możliwości ćwiczenia na siłowni. Względne zaś wymagają konsultacji z lekarzem, który może wyrazić zgodę na wykonywanie niektórych zestawów ćwiczeń. 

Jakie istnieją przeciwwskazania bezwzględne do ćwiczeń na siłowni?

 • Cukrzyca, które nie jest wyrównana. Chory ma wtedy skłonności do wahania poziomu glukozy we krwi co może być dla niego niebezpieczne.
 • Choroba niedokrwienna serca z bólami wieńcowymi.
 • Choroby serca, szczególnie osoby po zawale serca. 
 • Niemożliwie do wyleczenie nadciśnienie tętnicze.
 • Nagłe zmiany zakrzepowe.
 • Napadowe migotanie przedsionków.
 • Kardiomiopatia.
 • Niewyrównana dusznica bolesna.

Jakie istnieją przeciwwskazania względne do ćwiczeń fizycznych?

 • Choroby oczu, zaburzenia pola widzenia. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń należy zasięgnąć opinii prowadzącego nas okulisty.
 • Problemy z układem krążenia oraz kłopoty z zaburzeniami czucia.
 • Przewlekłe choroby układu oddechowego.
 • Choroba wrzodowa przewodu pokarmowego.
 • Przewlekłe choroby układu moczowego, a także nerek.
 • Przewlekłe choroby zapalne.

Wszelki dolegliwości oraz choroby należy skonsultować z prowadzącym nas lekarzem, który zna nasza historię choroby i jest w stanie wywnioskować, jakie ćwiczenia mogą nam pomóc, a jakie zaszkodzić. Szczególnie dorosłe osoby, które poprzednie lata spędziły w stagnacji ruchowej, bez umiarkowanie dobrej kondycji powinny zasięgnąć porady lekarza. Ruch i aktywność fizyczna po czasie długiej przerwy mogą być dla organizmu ogromnym szokiem oraz może wyzwolić wiele niekorzystnych zmian w twoim organizmie. 

Warto jest przeprowadzić specjalistyczne badania pod kątem wybranych ćwiczeń. Ortopedyczne, okulistyczne czy też laryngologiczne badania mogą pomóc uniknąć wielu przeszkód oraz problemów w przyszłości. Warto jest również przeprowadzić laboratoryjne badania krwi. Na ich podstawie będzie można upewnić się czy wybraliśmy odpowiednie dla nas ćwiczenia, które będziemy wykonywać na siłowni. 

Siłownia to wspaniały pomysł na poprawienie swojego zdrowia, należy jednak wykonywać je z głową i rozsądkiem.

Postaw na zdrowy tryb życia – to nie jest takie trudne

Wiele osób zapomina jak ważne jest dbanie o swoje własne zdrowie. Praca do późna, brak ruchu, długie przesiadywanie przed ekranem komputera czy smartphone, stres oraz nieregularnie spożywane posiłki, często przygotowywane na szybko w mikrofali z gotowego pudełka. Wszystko to sprawia, że stan naszego zdrowia jest przesunięty na drugi plan i dopiero w momencie, kiedy nasz organizm zaczyna bardzo źle funkcjonować, a nasze samopoczucie nie pozwala na wykonywanie zwykłych, codziennych obowiązków zaczynamy zastanawiać się co robimy nie tak.

Postaw na zdrowy tryb życia

Wiele osób narzeka, że nie ma czasu na prowadzenie zdrowego trybu życia. Nic w tym bardziej mylnego, ponieważ zdrowy tryb życia to nie są ograniczenia i masa wyrzeczeń, a wprowadzenie do swojego codziennego planu dnia racjonalnego sposobu żywienia oraz innych przyzwyczajeń, które odegrają znaczący wpływ na stan naszego zdrowia oraz samopoczucie. Przy odrobinie chęci i zaangażowania, wszystko to co do tej pory wydawało nam się bardzo męczące, po kilku dniach wejdzie nam w stały rytm dnia. Mowa tutaj przede wszystkim o samodzielnym przygotowywaniu prostych posiłków, przy których wcale nie trzeba spędzać całego popołudnia w kuchni, a także na wprowadzeniu nawyków związanych z odpowiednią dawką ruchu.

Racjonalne żywienie nie jest nudne

Zazwyczaj racjonalna dieta kojarzy się większości ludziom z czymś bardzo nudnym oraz wymagającym wielu wyrzeczeń. Warto jednak zmienić swoje podejście do takiej diety, ponieważ nie oznacza ona odmawiania sobie jedzenia oraz wszelkich przyjemności, a po prostu spożywanie posiłków z głową. Warto na sam początek zadbać o regularność spożywanych dań – najlepiej jest jeść 5 posiłków dziennie, nie zapominając o śniadaniu, które niestety bardzo często jest przez nas pomijane. Warto zacząć też przygotowywać posiłki w domu – przy dobrej organizacji, nie zajmuje to aż tak dużo czasu. Na przykład korzystnie jest przygotowywać potrawy na dwa dni, a także zdecydować się częściej na tak zwane pozycje jednogarnkowe, które są szybkim rozwiązaniem na obiad czy kolację. Nie warto również popadać w skrajności – spożyty raz na jakiś czas obiad na mieście czy w lokalnym fastfoodzie, nie sprawi, że nasz trud związany ze zdrowym jedzeniem pójdzie na marne.

Sport dla każdego

Nie każdy jest wielbicielem siłowni czy długodystansowych biegów. Warto jednak wprowadzić do naszej codzienności spacer – w pojedynkę słuchając muzyki, z psem czy z ukochaną osobą. Dobrym rozwiązaniem jest też wybór jazdy na rowerze do pracy czy na uczelnie, zamiast komunikacji miejskiej czy stania każdego dnia w korkach na zatłoczonym mieście. Takie nawyki w szybki sposób pozwolą nam polepszyć swoją kondycję, a także dotlenić organizm, który będzie o wiele wydajniejszy podczas pracy czy nauki.